Kontrola dostopa je ključna komponenta pri zagotavljanju varnosti zato se je tako kot druge tehnologije skozi zgodovino razvijala. Dan danes sistem kontrole dostopa ponuja številne napredne funkcije in rešitve, predvsem pa imajo uporabniki možnost izbire različnih brezkontaktnih medijev. Tako kot na drugih področjih je tudi na področju kontrole dostopa vedno bolj prisotna mobilna rešitev in uporaba Bluetooth čitalcev. Kljub temu, da se je tehnologija zelo razvila pa številni uporabniki še vedno uporabljajo zastarelo tehnologijo, ki predstavlja tudi luknjo v varnosti. Da bi bolje prikazali pomembnost nadgradnje sistema si poglejmo razvoj tehnologije in njene varnosti.
Swipe tehnologija (1980)
Uvodna tehnologija je predstavljala pomemben napredek pred uporabo ključev, saj je zagotavljala lažje urejanje in sledenje. Tehnologija pa ni bila popolnoma brezkontaktna saj je za branje pravic zahtevala fizižno prislonitev medija. Težava takšne tehnologije je, da uporablja medij brez kodiranja zato je zelo lahko ponarediti pravice.
Prox tehnologija (1990)
Ker so bile omejitve Swipe tehnologije očitne se je razvila nova tehnologija Prox, ki je uporabljala nizko frekvenco (125 kHz), ki je ob razdalji nekaj centimetrov poslala informacijo iz medija na čitalec. Poleg kartic je bila možna uporaba RFID ključkov. Kljub temu, da je nova tehnologija predstavljala velik napredek pri uporabniški izkušnji pa je glavna težava ostajala varnost. Tudi ta tehnologija je namreč uporabljala nekodirane medije s statičnimi informacijami, ki jih je bilo mogoče enostavno prebrati in ponarediti.
Prva generacija pametnih kartic (2000 – 2010)
Okoli leta 2000 je tehnologija dosegla pomemben razvoj, saj so podjetja kot sta MIFARE in iCLASS predstavila visoko frekvenčno tehnologija – 13,56 MHz. Glavna prednost tehnologije je kodiranje medija in čitalca, ki primerjata medsobojni ključ in reagirata le v primeru uspešne avtentikacije. Druga prednost je bila kapaciteta, saj je lahko medij shranil večje število informacij, zato pa ga je bilo mogoče uporabiti v različnih aplikacijah. Kljub večjemu poudarku na varnosti pa je medsebojna kodirana komunikacija med čitalcem in medijem še vedno predstavljala varnostno težavo, saj je bila prešibka.
Sedanja generacija pametnih kartic (2013)
Ker je bila prva generacija pravilno zastavljena so jo le nadgradili in dodali dodatne varnostne protokole, ki onemogočajo ponarejeanje medijev ali vdor v komunikacijo med medijem in čitalcem.
Mobilna tehnologija
Čeprav jo imenujemo tehnologija prihodnosti pa je mobilna tehnologija že prisotna na področju kontrole dostopa, saj sodobne kontrole dostopa omogočajo povezavo s pametnim telefonom (NFC, Bluetooth). Pametni telefon ima nameščeno aplikacijo, ki skrbi za simulacijo RFID medija in s tem omogoča hitro in enostavno odklepanje vrat. Prednost takšne rešitve je poleg dodatne varnost predvsem uporabniška izkušnja. Zamislite si, da ne potrebujete več iskati vaše RFID kartice vendar lahko do kontrole dostopa le pristopite z vašim mobilnim telefonom.
Kot primer si poglejte kako preprosto je odkleniti vrata z IP domofonom 2N Helios IP Verso, ki ima vgrajen NFC čitalec.
Reblogged this on Videonadzorni sistemi and commented:
Se še spomnite našega članka o integraciji varnostnih sistemov ? V članku smo se dotaknili integracije videonadzornega sistema in kontrole dostopa. Predstavljamo vam zanimiv članek o evoluciji kontrole dostopa.
LikeLike