IP domofoni 2N med številnimi načini povezave omogočajo direktno IP povezavo, ki jo drugače imenujemo Peer-to-Peer. V primeru direktne povezave se IP domofon preko UTP kabla poveže na centralno mrežno opremo (običajno PoE switch). Na lokalno omrežje domofona se priključijo tudi notranje enote (IP telefonski aparat, zaslon na dotik, osebni računalnik, …).
Vsaka IP naprava v lokalnem omrežju ima svoj IP naslov, ki ga uporabi za vzpostavljanje klica. Za vzpostavljanje klica iz IP domofona tako potrebujemo le IP naslov notranje enote in domofon je že pripravljen na komunikacijo. Za SIP klic preko direktne povezave je potrebno uporabiti sintakso:
sip:IP naslov notranje naprave
Za direktno Peer-to-Peer povezavo domofona tako potrebujete:
- IP domofon 2N
- IP notranjo enoto
- PoE switch
Prednosti Peer-to-Peer povezave so:
- Za komunikacijo ne potrebujete dodatnih vmesnikov
- Napajanje naprav direktno iz lokalne mrežne opreme
- Uporabljen je lahko preprost Switch (Unmanaged)
- Uporabi se lahko obstoječe računalniško omrežje
Slabosti Peer-to-Peer povezave so:
- Nekateri IP telefonski aparati ne omogočajo direktne povezave
- Komunikacija poteka le v lokalnem omrežju – ni zunanjih klicev
- Potrebno je uporabiti statične IP naslove
Pri načrtovanju in postavitvi IP domofonskih sistemov je dobro že vnaprej predvideti način komunikacije, ki jo želimo, saj s tem natančno določimo potrebno inštalacijo in opremo. Po naših izkušnjah se ob uporabi IP domofona največkrat uporabi direktna Peer-to-Peer povezava. Zakaj? Uporabniki v večini želijo komunikacijo iz domofona, ko so doma, seveda pa je dobrodošlo dejstvo, da ni potreben nakup dodatnih vmesnikov.
Več o drugih možnih načinih povezave pa v naslednjih člankih.